Airfix Avro Lancaster Dambusters (1:72)

$68,85
včetně DPH
Nejlevnější poštovné od $5,67
SKU: AF-A09007
EAN: 5014429090073
Dostupnost: Na cestě

ks

Charakteristika

Plastikový model Airfix A09007 - letadlo Avro Lancaster "Dambusters’ v měřítku 1:72 ke slepení. Stavebnice obsahuje 265 dílků, rozpětí křídel 432 mm, obtížnost 3.

Informace o předloze:

Přestože Lancaster sloužil většinu času jako noční výškový bombardér a útočil na strategické cíle hluboko na německém území (za zmínku stojí především jeho účast v bitvách v Porúří, Hamburku a Berlíně), byl to troufalý hloubkový nálet, který vstoupil do dějin jako jeho nejúspěšnější mise.

„Dambusters raid“ („nálet bořičů přehrad“), jak byl od té doby známý, se stal jednou z nejslavnějších operací celé války. Pod vedením velitele Guye Gibsona zaútočilo devatenáct speciálně upravených Lancasterů na přehrady Mohne, Eder, Sorpe a Ennepe, přičemž Mohne a Eder se jim podařilo prorazit. To způsobilo nedozírné škody jak pro německé válečné snahy, tak zejména pro německou potravinářskou výrobu.

Přehrady se spojencům podařilo prorazit pomocí speciálního typu bomby, tzv. „skákající bomby“. Ta byla při útoku ještě v letadle roztočena a poté doskákala po hladině až k samotné přehradě, než se potopila a explodovala, čímž způsobila v přehradě trhlinu. Nebylo tak potřeba pořádat výškové nálety a bomba se efektivně vyhnula i protitorpédovým sítím. Útok byl sice úspěšný pouze částečně, výrazným způsobem však pomohl k pozvednutí morálky britské veřejnosti i všech spojenců.


Měřítko: 1:72
Počet dílků: 265
Délka: 302 mm
Rozpětí křídel: 432 mm
Šířka:
Výška:
Stavební náročnost: 3
Tento portál funguje na technologii cookies. Jeho využíváním vyjadřujete souhlas s užitím této technologie.