Airfix Handley Page Victor B.Mk.2 (1:72)

$106,17
včetně DPH
Nejlevnější poštovné od $5,67
SKU: AF-A12008
EAN: 5055288631090
Stav zásob: 1 ks
Dostupnost: Skladem

ks

Charakteristika

Plastikový model Airfix A12008 - letadlo Handley Page Victor B.Mk.2 ke slepení. Měřítko 1:72,  stavební obtížnost 3, 228 dílků.

Informace o originálu:

Handley Page Victor, pravděpodobně nejlepší z britských bombardérů třídy V z období studené války, je zcela určitě jedním z nejvýraznějších proudových bombardérů, které kdy brázdily oblohu. Victor měl vysoko posazené ocasní křídlo ve tvaru písmene T a působivá, nezvykle tvarovaná srpkovitá hlavní křídla. Za svou operační kariéru sloužil jako konvenční bombardér, jaderný bombardér a nakonec i jako tanker, než byl v roce 1993 vyřazen ze služby.

Letouny Handley Page Victor britské odstrašující jaderné síly měly jako svrchní vrstvu po celém povrchu bílý nátěr s odrazivými vlastnostmi, který měl poskytnout letadlu a jeho posádce určitou ochranu v případě jaderného výbuchu – účinnost tohoto systému však nebyla naštěstí nikdy vyzkoušena v praxi. Poslední Victory ve službách RAF měly světle šedý nebo khaki nátěr, který byl přizpůsoben jejich nasazení ve válce v Zálivu, kde sloužily jako tankovací letadla.

Svou asi nejslavnější úlohu sehrál Victor právě v tankovací variantě ve válce o Falklandy, kdy plnil důležitou roli při misích „Black Buck“. Plán jak znemožnit argentinské armádě použití letecké základny Port Stanley počítal s použitím jediného bombardéru Vulcan, který by na základnu zaútočil a vyřadil z provozu její ranvej. Nejbližší letecká základna, kterou měli Britové k dispozici, se však nacházela až na ostrově Ascension vzdáleném zhruba 6000 kilometrů. Vulcan tak musel během letu mnohokrát doplňovat palivo, což z této mise učinilo nejdelší bombardovací misi v dějinách.

Tento plán s účinnou podporou celého letu vyžadoval, aby spolu s Vulcanem odstartovalo zároveň dalších jedenáct tankerů Victor, které musely poskytnout dostatek paliva jak pro Vulcan samotný, tak i pro ostatní Victory. I po splnění útoku bylo potřeba dalších pět Victorů, aby se Vulcan dostal zdárně zpět na základnu.

Barevné schéma:
  • Handley Page Victor B.Mk.2(BS), No. 139 Squadron, Royal Air Force Wittering, Lincolnshire, England, 1963
  • Handley Page Victor B.Mk.2(BS), Victor Training Flight, Royal Air Force Wittering, Lincolnshire,England, 1963

Měřítko: 1:72
Počet dílků: 228
Délka: 486 mm
Šířka: 508 mm
Výška:
Rozpětí křídel:
Stavební náročnost: 3
Tento portál funguje na technologii cookies. Jeho využíváním vyjadřujete souhlas s užitím této technologie.